Bakan Bülent TÜFENKÇİden Çiftlik Bank Açıklaması

Bakan Bülent TÜFENKÇİden Çiftlik Bank Açıklaması

Bakan Bülent TÜFENKÇİden Çiftlik Bank Açıklaması

Yeni üye alımını durduran Çiftlik Bank hakkında Bakan Bülent TÜFENKÇİ’den açıklama geldi.

İstanbul’dan açıklama yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent TÜFENKÇİ Çiftlik Bank hakkında uyarılarda bulundu.

Özellikle son zamanlarda somut mal ve hizmet satışı olmadan internet üzerinden, sanal âlemde yüksek kâr vaatleri sunarak; kimi oyun pazarladığını ifade ederek kimi sanal paralar pazarladığını ifade ederek kimileri sanal çiftlikler kurduklarını; bazı yerlerde gerçek çiftlikler kurduklarını ifade ederek reel anlamda piyasalarla örtüşmeyen kâr vaatleri sunarak insanları aldattıkları; belli bir sistem ile bir anlamda saadet zinciri kurdukları görülüyor.

Dolandırıcılığa Kadar Giden Bir Sistem

Bunlar kimi zaman telefon satışı şeklinde, oyun satışları şeklinde oluyor, sanal bir mal ticareti şeklinde oluyor. Ama baktığımız zaman tamamı tüketiciyi, vatandaşı aldatıcı anlamda bir ticaret teşkil ettiklerini; sonuç itibarıyla dolandırıcılığa kadar giden bir sistemi kurguladıklarını görüyoruz.

diye konuşan Bakan devam etti;

Bununla ilgili en son Çiftlik Bank‘ın “bank” kelimesinden dolayı biz 3 ay reklamlarını durdurma cezası vermiştik. Çünkü Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’ndan ‘bank’ kelimesini kullanmak için izin alınması gerekiyor. Böyle bir izin almadan faaliyete geçtikleri için reklamlarını durdurduk. Ama esas faaliyetleriyle ilgili incelemeleri de son aşamaya getirdik.

Burada gerçekten bir ticaret var mı, yok mu? Arkadaşlarımız bunu etraflıca inceliyor. Sanal anlamda bir saadet zinciri oluşturma teşebbüsü olduğu görülüyor. Ama bunun somut raporlarla sabitlenmesi lazım. İnşallah kısa zamanda müfettişlerimiz raporlarını sonlandırır, bunu da sizlerle paylaşırız.

Ama ben bir kez daha vatandaşlarımızı uyarıyorum. Özellikle internet üzerinden, sanal âlemde somut bir ticarette mal alım satımına dayanmayan; piyasanın çok üzerinde kar getirdiğini ifade eden sanal ticarette konusunda çok dikkatli olmalarını; bu tür yaklaşımlara dikkatlice bakmalarını aksi takdirde büyük anlamda zarar göreceklerini geçmişteki tecrübelerde bize gösteriyor.

Bakan Bülent TÜFENKÇİden Çiftlik Bank Açıklaması

Bakan Tüfenkci ayrıca ekledi.

E-ticaret yapan sitelere kayıt zorunluluğu getirilmesi bir anlamda bizim de denetimlerimizi ve gözlemlerimizi de artıracak. Bununla ilgili hem Maliye Bakanlığı hem de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak yakın çalışıyoruz. İçişleri Bakanlığı’yla da dolandırıcılık anlamında da yakın bir çalışma sergiliyoruz

Lütfen haberimize puan verin.

Yorum yapmanız; hatamız varsa düzeltmemizi sağlayacaktır. Doğru yolda ilerliyorsak bizi yüreklendireceksiniz. Eğer farklı bir düşünceniz varsa yine yorum bırakmanızı rica ediyoruz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.